prezentowyzaulek.pl

Blog ogólnotematyczny z kategorii DIY, Lifestyle, Dom, Uroda i Zdrowie.

Zdrowie

Co można jeść na diecie? – garść cennych porad

Co można jeść na diecie? – garść cennych porad

Zdrowa i zbilansowana dieta powinna być nieodłącznym elementem codziennego życia. Dzięki niej można nie tylko zadbać o zgrabną sylwetkę, ale również o dobrostan organizmu. W jadłospisie powinny się w tym wypadku znaleźć się produkty, które zawierają wszystkie niezbędne witaminy oraz składniki mineralne. Nie bez znaczenia jest również ilość codziennie wypijanych płynów.

Jakie zasady warto wdrożyć w odniesieniu do codziennej diety?

Dieta zwykle kojarzy się z koniecznością rezygnacji z ulubionych potraw oraz rygorystycznymi zasadami, które w wielu wypadkach są trudne do zastosowania. Poza tym, w opinii wielu osób dieta wymaga spożywania niesmacznych potraw oraz wdrożenia intensywnych treningów siłowych. Tego rodzaju rozumienie diety jest błędne, ponieważ dobrze dobrana dieta może i powinna zawierać składniki, które są nie tylko zdrowe, ale również smaczne. Codzienny wysiłek fizyczny jest wskazany, ale nie może on prowadzić do przetrenowania organizmu oraz osłabienia chęci i mobilizacji do dalszych działań. Co ważne, dieta powinna być w każdym wypadku dostosowana do indywidualnych potrzeb i oczekiwań danej osoby.

O czym należy pamiętać podczas komponowania codziennych posiłków oraz wdrażania nowej diety?

Jak wspomniano powyżej, dieta może i powinna służyć zachowaniu zdrowia. Poza tym, celem jej wdrożenia może być utrata zbędnych kilogramów i poprawa wyglądu sylwetki. W tym wypadku warto jasno określić cel, w tym obniżenie wagi. Konieczny jest również pomiar BMI, który jest wskaźnikiem masy ciała. Co ważne, codzienny jadłospis powinien składać się z pięciu posiłków, które bogate są w odtłuszczony nabiał oraz warzywa i owoce. Warto również sięgać po chude mięso, ryby oraz pełnoziarniste pieczywo. Konieczna jest również rezygnacja ze spożycia nadmiernych ilości cukru oraz soli oraz zaprzestanie przyjmowania pokarmów pomiędzy głównymi posiłkami. Nie bez znaczenia jest również odpowiednie nawodnienie organizmu. W codziennej diecie powinna się zatem znaleźć niegazowana woda mineralna oraz soki owocowe i wyciskane z warzyw.

Zatem, co można jeść na diecie?

Jak wspomniano powyżej, zdrowa i zbilansowana dieta powinna być bogata w owoce i warzywa, które są cennym źródłem witamin oraz błonnika. W tym wypadku warto spożywać fasolę czarną, soczewicę, paprykę, marchew, szpinak, bataty, buraki, oliwki, ogórki, jabłka oraz cytrusy. Korzystnie na zdrowie organizmu wpływa również natka pietruszki. Na poprawne działanie układu trawiennego oddziałuje także siemię lniane. Na tak zwanym zdrowym talerzu powinny znaleźć się płatki owsiane oraz kasze, w tym kasza jaglana i gryczana. Poza tym, warto spożywać makaron orkiszowy i pełnoziarnisty oraz brązowy ryż. Warto również wybierać produkty pozyskiwane z mąki żytniej, orkiszowej oraz kukurydzianej. Osoby dbające o zdrowie i zgrabną sylwetkę powinny również sięgać po miód, przyprawy i zioła. W tym wypadku warto wspomnieć o prozdrowotnym oddziaływaniu cynamonu, czosnku czy kurkumy. Na liście produktów, które warto spożywać nie powinno również zabraknąć oliwy z oliwek, oleju rzepakowego oraz orzechów i nasion dyni, słonecznika i sezamu.

Co warto sięgać po suplementy diety?

Dostępne w sprzedaży stacjonarnej i internetowej suplementy mogą i powinny być stosowane w okresie zwiększonego zapotrzebowania na składniki odżywcze. Warto po nie sięgać w okresie zimowym, który cechuje się ograniczoną dostępnością do świeżych owoców i warzyw.

Udostępnij