prezentowyzaulek.pl

Blog ogólnotematyczny z kategorii DIY, Lifestyle, Dom, Uroda i Zdrowie.

Dom

Akumulator LifePO4 i jego zastosowanie

Akumulator LifePO4 i jego zastosowanie

Wiele obecnie używanych urządzeń korzysta z akumulatorów. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest uzyskanie ogromnej wygody, a także swobody używania danego sprzętu. Co więcej, zasilanie energią elektryczną pochodzącą z akumulatora uważane jest także za ekologiczne rozwiązanie. Żeby zmaksymalizować korzyści z takiego sposobu zasilania, polecane są szczególne rodzaje akumulatorów, czyli wersje LifePO4.

Co to jest akumulator LifePO4?

Zanim jednak przejdzie się do omawiania najważniejszych zalet akumulatora LifePO4, trzeba się najpierw dowiedzieć, czym on tak właściwie jest. Co to za konstrukcja i z jakiego powodu jest tak wysoko ceniona przez wielu specjalistów, a także użytkowników? Jest to akumulator litowo-żelazowo-fosforanowy, który zbudowany jest z czterech ogniw. Każde ogniwo generuje napięcie 3,2 V, co oczywiście daje klasyczne 12,8 V na wyjściu.

Cechą szczególną tej baterii jest jej system zarządzania o nazwie BMS. Przede wszystkim odpowiada on za balansowanie wykorzystania ogniw akumulatora, co wpływa na ich żywotność, lecz dodatkowo zabezpiecza akumulator przed przeładowaniem, głębokim rozładowaniem, a także powstaniem zbyt wysokiego prądu. Co więcej, BMS jest w stanie monitorować temperaturę akumulatora i w razie potrzeby odciąć zasilanie, aby uchronić go przed uszkodzeniem.

Jakie są najważniejsze zalety akumulatora LifePO4?

Jak zatem widać, akumulator LifePO4 to naprawdę bardzo ciekawa konstrukcja. Jakie są jednak jego najważniejsze zalety, które każdy użytkownik powinien wziąć pod uwagę podczas rozważania zakupienia takiego modelu? Zdecydowanie najważniejszą zaletą LifePO4 jest jego trwałość. Dzięki systemowi BMS jest on w stanie bez większych problemów wytrzymać nawet ponad 2000 cykli ładowania i rozładowywania.

Co więcej, taki akumulator charakteryzuje się możliwością bardzo niskiego rozładowania. Można praktycznie pozbawić go energii i pozostawić nawet na rok bez ładowania, a i tak nie wpłynie to na jego sprawność. Wystarczy po takim okresie nieużywaną baterię naładować, a będzie jak nowa. Oczywiście nie posiada ona efektu pamięci, więc nie wpłynie na to pojemność.

Nie da się ukryć, że jednym z większych problemów innych akumulatorów jest ich rozmiar i waga. Często są one po prostu za duże i za ciężkie, aby można je było wykorzystywać w wielu zastosowaniach. LifePO4 nie ma takiego problemu, ponieważ jest to wersja naprawdę lekka, która dodatkowo cechuje się kompaktowymi wymiarami. Otwiera to drogę do szeregu możliwości wykorzystania.

Gdzie może być wykorzystywany akumulator LifePO4?

W jakich urządzeniach taki akumulator może być stosowany? Dzięki swoim możliwościom, a także fizycznym właściwościom, LifePO4 można podłączyć do wielu urządzeń. LifePO4 może być stosowany w takich sprzętach jak drukarki, kasy fiskalne czy też oczyszczacze powietrza, lecz bez większych problemów może zasilać także wózki inwalidzkie, skutery, motorowery, wózki golfowe, a także łodzie czy też kampery. Co ciekawe, takie akumulatory coraz częściej używane są także do ładowania samochodów elektrycznych.

Udostępnij