Mydło w płynie to kosmetyk do mycia rąk i ciała, który jest dostępny w postaci płynnej. Charakteryzuje się łatwością użycia i daje poczucie czystości oraz odświeżenia. W przeciwieństwie do tradycyjnego mydła w kostce, mydło w płynie nie wysusza skóry i może być stosowane codziennie.
Na rynku dostępne są różne rodzaje mydeł w płynie, np. antybakteryjne, głęboko nawilżające czy odżywcze. Poza wyrobami pochodzącymi z produkcji masowej, można wybrać również mydła w płynie wytwarzane w manufakturach, najczęściej ekologiczne, bazujące na składnikach naturalnych.
Jak i kiedy powstało mydło w płynie?
Historia mydła w płynie sięga XIX wieku. W 1865 r. niejaki William Shepphard opatentował płynną wersję wyrobu produkowanego dotąd wyłącznie w kostkach. Niebawem rozpoczęto produkcję mydła w płynie na skalę przemysłową. Pierwszym produktem tego typu był balsam do rąk „Softsoap”, wprowadzony na rynek jeszcze w latach 60. XIX stulecia w Stanach Zjednoczonych. Balsam ten był wytwarzany z mydła w kostce rozpuszczonego w wodzie, wzbogaconego o glicerynę i inne składniki pielęgnacyjne. W kolejnych latach, producenci kosmetyków rozwijali koncepcję mydła w płynie, wprowadzając na rynek nowe warianty, np. mydło antybakteryjne, mydło o różnych zapachach i z różnymi dodatkami pielęgnującymi. Dziś mydło w płynie jest jednym z najpopularniejszych kosmetyków do mycia rąk i ciała, stosowanym na całym świecie.
Czy mydło w płynie może być naturalne?
Choć mydło naturalne kojarzy się najczęściej z produktami o tradycyjnym charakterze, w kostkach, to jednak niektóre manufaktury oferują także mydła ekologiczne w postaci płynnej. Takie wyroby mogą powstawać zarówno w procesie rozpuszczania mydeł stałych, jak i w inny sposób – każdy producent ma swoją własną technologię. Również składniki mogą znacznie się różnić, jednak w przypadku mydeł ekologicznych wysokiej jakości, zawsze są naturalne.
Warto zaznaczyć, że choć mydła można wytwarzać na bazie tłuszczów zwierzęcych, to produkty naturalne oparte są co do zasady wyłącznie na olejach roślinnych, co czyni je automatycznie wegetariańskimi. Poza alkaliami, których zadaniem jest rozpuszczanie tłuszczów, czyli po prostu usuwanie brudu, w mydłach naturalnych w płynie znajdują się także oleje roślinne i olejki eteryczne, a także inne substancje (np. wyciągi z ziół).
Z jakich składników powstają naturalne mydła w płynie?
Bazą mydeł w płynie są alkalia oraz oleje roślinne takie jak m.in.:
- oliwa z oliwek,
- olej z pestek winogron,
- olej kokosowy,
- olej słonecznikowy,
- olejek jojoba,
- masło shea.
Dodatkiem nadającym mydłu piękny aromat są najczęściej olejki eteryczne. Popularnością cieszy się olejek lawendowy, rozmarynowy, cytrynowy, ale także eukaliptusowy, miętowy czy ylang-ylang oraz olejek z drzewa herbacianego. Poza zapachem, olejki posiadają określone właściwości, które nadają charakter całemu produktowi. Na przykład bakteriobójczy olejek z drzewa herbacianego powoduje, że mydło jest bardziej aseptyczne, a ylang-ylang pomaga dbać o cerę trądzikową.