Soczewki kontaktowe cieszą się coraz większą popularnością wśród osób, które borykają się z problemami ze wzrokiem. Do tej pory osoby z wadami wzroku musiały nosić okulary korekcyjne, które umożliwiały im normalne funkcjonowanie. Noszenie okularów nie jest jednak zbyt komfortowe i w wielu przypadkach potrafi być bardzo uciążliwe. Ten aspekt w dużym stopniu przyczynił się do stworzenia soczewek kontaktowych, które spełniają dokładnie taką samą funkcję, jednak są znacznie wygodniejsze, ponieważ nie odczuwa się ich podczas codziennego funkcjonowania. Posiadając soczewki można bez trudu ćwiczyć na siłowni, biegać oraz wykonywać inne, zaawansowane aktywności fizyczne, bez myślenia o tym, że mamy na sobie okulary. Powodów dla których soczewki stały się tak popularne istnieje jednak znacznie więcej. Rozwój technologii sprawił bowiem, że za pomocą soczewek kontaktowych można skorygować praktycznie każdą wadę wzroku. Należy jednak mieć świadomość tego, że szczególnie ważną kwestią podczas zakupu soczewek jest ich odpowiedni dobór. Jak dobrać soczewki kontaktowe oraz dlaczego ułatwiają one codzienne funkcjonowanie? Odpowiedzi poznasz w tym artykule.
Badanie przed wyborem soczewek
Jeśli zastanawiamy się nad zakupem soczewek kontaktowych, pierwszą rzeczą, którą powinniśmy zrobić będzie wizyta u okulisty. Przeprowadzi on badanie, w skład którego wchodzi sprawdzenie ostrości wzroku, pomiar krzywizny rogówki, ustalenie refrakcji oka oraz sprawdzenie przedniego odcinka oka.
Po wykonaniu takiego badania lekarz jest w stanie stwierdzić jaką wadę wzroku posiadamy oraz jakie soczewki kontaktowe będą dla nas najlepsze. Nie należy kupować soczewek na własną rękę, ponieważ wybór nieodpowiednich soczewek może doprowadzić do pogłębienia się wady wzroku.
Jakie rodzaje soczewek kontaktowych istnieją?
Na rynku istnieje kilka rodzajów soczewek kontaktowych. Jedne z najczęściej stosowanych to soczewki sferyczne, które przeznaczone są dla osób z nadwzrocznością lub krótkowzrocznością. Istnieją również soczewki toryczne, przeznaczone dla osób, które cierpią na astygmatyzm oraz soczewki progresywne, które umożliwiają widzenie z daleka i z bliska. Ten ostatni rodzaj soczewek dedykowany jest szczególnie starszym osobom, które cierpią na tzw. starczowzroczność.
Jak widać wybór odpowiednich soczewek zależy od posiadanej wady wzroku, dlatego niezbędnym krokiem przed zakupem soczewek jest wizyta u lekarza, który będzie w stanie zdiagnozować posiadaną wadę.
Wady i zalety noszenia soczewek kontaktowych
Wiesz już jak dobrać soczewki kontaktowe, dlatego teraz warto omówić wady oraz zalety ich stosowania. Jeśli chodzi o plusy noszenia soczewek, to należy przede wszystkim wspomnieć o komforcie i wygodzie użytkowania. Ponadto stosując soczewki nie musimy martwić się o to, że nie będą one pasowały do kształtu naszej twarzy, tak jak ma to miejsce w przypadku okularów. Soczewki są również lepszym rozwiązaniem niż okulary w przypadku dużej różnicy między wadą w jednym i w drugim oku.
Soczewki kontaktowe nie są jednak rozwiązaniem idealnym. Mogą być one bardzo niewygodne w przypadku, jeśli będą źle dopasowane. Ponadto w przypadku soczewek należy pamiętać o zachowaniu higieny. Soczewki kontaktowe trzeba regularnie wymieniać oraz przechowywać w specjalnych warunkach.